NE ARAMIŞTINIZ ?

Hakkımızda

Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı 1997 senesinde Prof. Dr. İhsan Doğramacı öncülüğünde ve dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından, iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi adına kurulmuştur.

Vakfımız iki ülke arasında sivil dayanışma ve toplumsal inisiyatife duyulan ihtiyaç nedeniyle kurucu ülkelerin insanları tarafından manevi olarak desteklenmiştir. Bu kapsamda vakfımız, Azerbaycan hükümetinin destekleri sonucunda, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’ne ait bir arazi içerisinde, Ankara Oran’da faaliyete geçmiştir.

Vakfımız T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Kuruluş amacımız başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere, Türk dünyasının egemen olduğu ülkelerde, bölgelerde ve bütün dünyada barışın korunması, insan haklarının ve demokrasinin gelişmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve önerilerin ilgili makamlara sunulmasıdır. Aynı zamanda vakfımız Türkiye ve Azerbaycan arasında kültürel, sosyal ve ekonomik bağların güçlendirilmesi, gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmaktadır.

Türkiye ve Azerbaycan tarihi çok köklü ilişkilere dayanmaktadır. İki kardeş ülke arasında tarihsel boyuttaki politik ve ekonomik anlamda işbirlikleri devam etmektedir. Bu dostane ve gönül bağı ile devam eden ilişkileri güçlendirmek adına Vakfımız Türk dili ve lehçelerinin ilgili toplumlar tarafından anlaşılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususuna gereken özeni göstermiştir.

Yurt Dışı Türkler Akraba Toplulukları ve Vakfımızın işbirliği ile yürütülmüş olan 14 farklı Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı gerçekleştirilmiştir. Kurultay’da akademisyenler Türk dilini tüm yönleriyle ele almıştır. Türk dilinin öz zenginliğinin meydana çıkarılması adına atılan bu ortak adımlarda, Türk dili ile ilgili gelişmeler görüşülmüş ve tespit edilmiştir. Türk Dil Bayramına önem gösteren vakfımız yüzlerce bilim insanının, Azerbaycan Türkleri ve Türk öğrenci ve öğretmenlerin ve Türk dilini sevenlerin katılımlarıyla günün anlam ve önemini vurgulamaktadır.

E-Bülten Üyeliği Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun.